Kadirga Yaylası

Kadirga Yaylası

Kadirga Yaylası

Kadirga Yaylası ve Tarihi üstü açık camii, yazılı kaynaklara göre, 1461 yılında bölgeyi Osmanlı topraklarına katan Fatih Sultan Mehmet, bir arkadaşının mezarını ziyaret etmek için Kadirga Yaylası’na gitmiştir. Cuma namazını yaylada kılmak isteyen Padişahın belirlediği alan taşlarla çevrilmiştir. Cuma namazı bu alanda kılınmıştır. Bu açık hava ibadet alanı uzun yıllardır bölge insanı tarafından Temmuz ayının üçüncü Cuma günü ziyaret edilmektedir. Bu alanda Cuma namazı kılınmaktadır. Günümüzde etrafı alçak bir duvarla çevrili alanda iki adet minare inşa edilmiştir ve bu gelenek halen sürdürülmektedir.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün beldesi Belediye Başkanı ve bölgede yaşayan köylü vatandaşlar açıklamalarda bulunmuştur. AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sorduğunu belirterek, “Padişah’a Kadir Ağa’nın Kadırgaya’da düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde Kadırgaya’da ki arkadaşının mezarını ziyaret etmiş” dedi. Kadirga Yaylası

Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlediğini anlatan Turgut, “Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş.

Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar. Yaylamızın adı olan ’Kadırga’ da Kadir Ağa adından gelmektedir” diye konuştu. Kadirga Yaylası

Kadirga Yaylası Otçu Şenlikleri

Vatandaşların talebi ve bağışlarıyla yaklaşık 10 yıl önce söz konusu alana 2 minare yaptıklarını ve alanın çevresine beton döktüklerini ifade eden Turgut, şunları söyledi: “Camimizin içinde yaklaşık 5 bin, dışarısında da bir o kadar olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi, Temmuz ayının üçüncü cuma gününde hep birlikte cuma namazı kılarlar. Temmuz ayının üçüncü haftasında ayrıca Kadirga Yaylası Şenlikleri yapılır. Hem Cuma namazı kılmak hem de şenliklere katılmak için gerek bölgeden gerek Türkiye’nin dört bir yanından gerekse yurt dışından 30-40 bin kişi yaylamıza gelir. Camimize diğer cuma günleri de namaz kılmak için gelen insanlarımız oluyor.” Kadirga Yaylası

Kadırga Yaylası’nda gönüllü olarak çalışan emekli imam ise camiyle ilgili bir başka rivayetin de Yavuz Sultan Selim ile ilgili olduğunu belirterek, “Yavuz Sultan Selim, İran seferinden dönerken eşi Gülbahar Hatun’un mahiyetindeki askerlerle birlikte Kadırga Yaylası’nın Çadırdüzü mevkisinde konaklar. Cuma namazı kılmak isteyen askerlerine bu mekanı göstererek etrafının taşla çevrilip açık cami haline getirilmesini söyler. Askerler de topladıkları taşlarla birlikte bu mekanda açık cami oluştururlar. Daha sonraları Kadırga Yaylası cemaatinin katkılarıyla cami etrafı beton yapılır. Açık cami içerisine hocanın vaaz edeceği mekan ve minber ile birlikte iki adet de minare yapılır.

Tarihi Üstü Açık Camii

Tarihi Üstü Açık Camii

 

Tarihi üstü açık camii çevredeki taşlardan doğal olarak yapılmıştır. Üstü açıktır. Bizler de havaların müsait olması halinde vakit namazlarımızı açık camimizde kılarız” dedi.

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesi Oguz köyüne bağlı Kadirga Yaylası‘nda Fatih Sultan Mehmet Han’ın cuma namazı kıldırdığı çatısı olmayan açık hava camisinde 556 yıldır insanlar çimen üzerinde namaz kılıyor.

Yayla ya adını veren ve Fatih Sultan Mehmed’in yaylası na gelmesine vesile olan Kadir Ağa’nın adının verildiği zirvede bulunan şehit ve gazilerin kabirlerini ziyaret ederek dua eden vatandaşlar daha sonra camiye akın ediyor.

Fatih’in namaz kıldığı Temmuz ayının üçüncü Cuma günü yaylası  yüzyıllardır şenlik ve otçu göçü yapılırken, Cuma günleri adeta küçük bir ilçeye dönüşen yaylası vatandaşlar yolların standartlarının yükseltilmesini istiyor.

Denizden yüksekliği 2 bin 200 metrede bulunan ve etrafında Oğuz Obası, Şahmelik, Çatma, Minarlı gibi çok sayıda oba bulunan Kadırga Yaylası’nda Cuma günleri namaz saatinde yağmur yağmadığı da vatandaşlar tarafından ifade ediliyor.

Kadirga Yaylası Üstü Açık Camii” içinde  namaz kılmak için özellikle yollara düştük. Kadırgaya birkaç kez gelmiştim ama ilk kez namaz kılmak nasip oldu. Yaylası çimenini seccade ederek namaz kıldık” dedi. Kadirga Yaylası

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinden yıllardır yaz aylarında Kadirga Yaylası na Cuma namazı kılmaya gelen 85 yaşındaki bir vatandaş kendisinin hatırladığı bir kez yağmur yağdığını, yağmurun hep namazdan sonra yağdığını söyledi.

Kadirga Yaylasına Nasıl Giderim?

1955 yılından beri yaylası esnaflarından 46 yaşındaki Matematik Öğretmeni Yalçın ALGAN’da Cuma namazı saatinde kendisinin hatırladığı tek yağmurun imamın vaaz ve hutbeyi uzattığı bir günde olduğunu fark ettiğini söylemiştir. Ardından yaşlı bir vatandaşın kalp krizi geçirip ölmesinin ardından ayrıca yaylası kapalı bir cami yapıldığını hatırlattı. Türkiye ve dünya genelinden insanların Kadırga’nın açık hava camisinde namaz kılmak için buraya akın ettiğini sözlerine ekledi. Kadirga Yaylası ile ilgili diğer başlığımız olan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kadirga Yaylası

Kadirga yaylası ismini Kadirga ve çevresinde yerleşen ( çepni) Kadir ağa oymağından almaktadır. Bu bölgede bulunan Kadir ağanın oymağı ile yine bu bölgeye yakın bulunan başka bir oymak arasında çıkan çatışma sırasında oymak beyi Kadir Ağa vefat etmiş ve cenazesi diğer oymak mensupları tarafından Kadirga yaylası tepesine defnedilmiştir.

Geleneksel Yaylası Otçu Şenlikleri

Bu tepede bulunan kayaya Kadirga yaylasına ismini vermişler ve zamanla bu isim kadırga olarak değişikliğe uğrayıp günümüze kadar gelmiştir. Kadir Ağanın ölümünden sonra 1400 lü yılların başından itibaren Kadirga şenlikleri adı altında Kadirga yaylasında Festivaller yapılmaya başlanmıştır. Günümüze kadar gelmiştir. Yaklaşık 600 yıllık bir geçmişi olduğu bu şenlikler günümüzde de yöresel oyunlar ve at yarışları gibi etkinliklerle kutlanmaktadır. Şenliklerle Türk kültürünün günümüze taşınmasına ve halen bu kültürünün yaşatılmasına çok büyük katkı sağlamaktadır. Kadirga şenliklerinde genel Türk kültürün ayrıntılarını bile görmek mümkündür. Kadirga Yaylası Şenlikleri her yıl Temmuz ayının 3. haftasına rastlayan Cuma günü yapılmaktadır.

Kadirga yaylası 1400’lü yıllardan beri yayla şenliklerinin yapıldığı ve ülkemizin en eski geleneksel yayla şenliğidir. Kadirga yaylası şenliklerinin Cuma günü yapılması şenliklere katılan halkın Cuma namazlarını Kadirga da bulunan açık Camide topluca kılmaları için düşünülmüştür. Çünkü Kadirga da bulunan açık camide Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Cuma namazı kıldığı söylenmektedir. Bu açık caminin de 1400’lü yıllardan beri, yani Kadirga ile birlikte var olduğu göstermektedir. Yalnızca Temmuz ayının 3. haftası Cuma günü otcular (Çokluk) haftasıdır. Yaklaşık olarak 35-40 bin yerli ve yabancı turistin toplandığı Kadirga yayla şenlikleri çeşitli kültürlerin bir araya geldiği ve karşılıklı kültürel iletişimin kurulduğu bir festival günüdür

 

 140 total views,  1 views today