Site Rengi

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı geleneksel sürdürülen yaylacılık kültürünün göze hitap eden güzellikleri zamanla bir sembol haline gelmeye başlamış bu kültür göze gelmiştir. Bazen bir elbisedir, bazen de bir minyatür. İşte size küçük bir örnek. Ağasar Elbisesi

Kadirga Yaylası Pazarı
kadirga-yaylasi-elbise-pazari

Cuma Günleri Kurulur Kadirga Yaylası Hediyelik Eşya Pazarı

Her yıl mayıs ayının 15 inden sonra havaların sıcak olması sebebiyle yaylacılık başlar. Göçler başlar yükseklere, denizden 2 bin 200 metreye kadar yüksekliklere.

İnsanların yaylaya çıkmasıyla her Cuma günü Kadirga Yaylası Hediyelik Eşya Pazarı kurulmaya başlanır. Büyük pazarlar kurulur yaylanın çimenlerine. Bu pazarlar yaklaşık 12 ye yakın oba insanın eksiklerini ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Adeta küçük bir ilçedir Cuma günleri Kadirga Yaylası.

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı
Kadirga Yaylası Hediyelik Eşya Pazarı

Bir sonraki cuma gününe kadar pazar yerindeki esnaflar günlük ihtiyaçlarını manav, bakkal, marketlerden temin ederler.

Cuma Pazarı
Cuma Pazarı

Kadirga Yaylası Pazarı sadece cuma günleri kurulur. Cuma günleri kurulan pazarda Agasar elbisesi, Giyecek, yiyecek, Hediyelik eşyalar, Yün çoraplar, Trabzon lastiği, Güzel kokulu Altın çiçeği, Trabzon Yuvarlak ekmeği, Gümüşhane Esmer un ekmegi, Peynirli Pide, kıymalı pide, Köfte Pirzola, Et, Veteriner hizmeti, Yayık, Oyuncak, Peynir, Süt, Kırmızı helva, Tereyağı, Çökelek, Çam sakızı, Çıra, Mutfak malzemeleri, Tarla malzemeleri İnşaat Malzemeleri bulabilirler.

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı
kadirga-yaylasi-cuma-pazari

Kadirga Yaylası Yöresel Ürünler

Kadirga yaylası Pazarı dünyanın dört bir yanındaki karadeniz sevdalıları tarafından yaz aylarında ziyeret merkezi olmuştur. Cuma günü yaylaya gelen karadeniz sevdalıları hem Kadirga Yaylası Hediyelik Eşya Pazarını ziyaret eder hem Kadirga Yaylası Açık Camisinde namazını kılar hem de yaylalarda dogal çayırlarda yetişen hayvansal ürünler olan Peynir, süt, yoğurt, Tereyağ, Uzayan peynir, Helva, Kırmızı helva, Pestil, Çökelek, Kiraz ve Her türlü meyve ve Sebze alabilirler.

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı
kadirga-yaylasi-pestil

Nostaljik Ağasar Kol Çantası

Cuma Pazarında Mis kokulu Cennet Çiçeği diye adlandırılan Altın çiçeği, Yoğurt küleği, Trabzon Lastiği, Damacana, Kol çantası, Küçük beşik, Hediyelik bin bir derde deva Çam sakızı bulabilirsiniz.

Kadirga pazarında Ağasar elbisesinden tutun da kol çantası, damacana, agasar çocuk elbisesi, Yünçorap, koyun yününden el yapımı örme yün çorapları bulabilirsiniz.

Kadirga yaylasında kurulan pazarda Suma kirazından tutun, Köme Pestil, Kırmızı Helva, Uzayan Beyaz Goz Helvası, Çökelek, Uzayan peynir, Taze Tereyağı, Kuymak peyniri, Trabzon ekmeği, Mısır Ekmeği, Taze Yoğurt, Süt, Organik Bal, Süt Mısır bulabilirsiniz.

Cuma günü yayladan ilçeye dönüşte arkadaşlarınıza, sevdiklerinize çamsakızı almayı unutmayın.

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı
Çam sakızı

Sizleri de Kadirga Yaylasına bekleriz.

Hazırlayan Matematik Öğretmeni Yalçın ALGAN

Kadirga Yaylasına Nasıl Gidilir
kadirga-yaylasina-nasil-gidilir
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.