Kadirga Yaylası Tarihi Üstü Açık Camii

Kadirga Yaylası Tarihi Üstü Açık Cami Trabzon – Gümüşhane sınırında yer alan zigana dağının en yüksek 2400 rakımlı zirvesinde yer almaktadır.

Kadirga Yaylasını adını dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet’in beyliklerinden çepni boyundan oymak beyi Kadir Ağa’dan almaktadır.

kadirga-yaylasi
Ağasar elbiseli yaylacılar

Kabe’den sonra üstü açık tek ibadethane olan Kadirga Açık Cami buradadır. Yaylaya adını veren Kadir Ağanın Mezarı şimdiki Kadirga Yaylasının olduğu bölgede bulunan hakim tepedeki kayalıklarda ziyarete açıktır.

Bu yazımızda aşağıdaki konular hakkında bilgi vereceğiz.

  • Kadirga Yaylasına ne zaman gidilmelidir
  • Kadirga Yaylasının Tarihi
  • Kadirga Yaylasının konumu
Tarihi Üstü Açık cami

Kadirga Yaylası Üstü Açık Cami Ziyaretçilerine Açık

Kadirga Yaylasına Trabzon Gümüşhane ve çevre illerin dışında dünyada 2 tane olan tarihi açık camiiyi de görmeye bir çok yaylacı ve binlerce ziyaretçi gelmektedir. Kadirga yaylasında sayabildiğimiz 12 tane oba diye adlandırılan yerleşim yeri vardır.

Yollarının beton yol olması sebebiyle kışın da gezmeye gidilen bir gezi yeri olmuştur. Mayıs Haziran Temmuz Ağustos ayında yaylacılık çepni kültürünün yaşatıldığı bir yerdir.

Kadirga yaylası temmuz ayında yapılan geleneksel yayla otçu şenliklerinin yapıldığı, büyük bir pazar kurulan alanları, iki tane camisi ve alışveriş yapılan dükkanları ile gezilmesi gereken güzel bir yerleşim alanıdır.

kadirga-yaylasi-4
Kadirga pazar yeri ve üstü açık camii

Kadirga Yaylası Tarihi

558 yıl önce askerleriyle Trabzon’u fethetmeye giderken arkadaşı Kadir Ağa’yı ziyaret etmek için buraya uğrayan ve bu caminin yapılmasını emretmiştir. Burada ilk namazı Fatih Sultan Mehmet Han askerleriyle birlikte kılmıştır. Üstü açık camide her yıl yaz aylarında vakit namazları kılınmakta ve cuma günleri tamamen dolu bir şekilde cuma namazı kılınmaktadır. Kadirga Yaylasındaki bu camiyi her yıl binlerce kişi bu ziyarete gelmektedir.

kadirga-yaylasi
Otçu haftası

Kadirga Yaylasına ulaşmak için Ulaşım bölümünden Araç sahiplerine ulaşılabilir.

Kadırga Trabzon Gümüşhane ve Giresun’un kültürlerinin bir arada yaşatıldığı bir yerleşim merkezidir. Her cuma günleri adeta küçük bir ilçeye dönüşen Kadirga yaylası etrafında merkez oba Oğuz obası, Şahmelik, Çatma ve Minarlı gibi çok sayıda büyük ve bilinen oba bulunmaktadır.

Kadirga yaylasında otel, lokanta, kahvehane, bakkal, manav ve fırın gibi yeme, içme, günlük ihtiyaçlar ve konaklama tesisleri vardır.

Yaylacılar yaz aylarında burada hayvancılık yaparlar ve sıcak ve nemden uzaklaşıp bu bölgede yaşarlar. Alışveriş, şenlik ve eğlencelerini burada yaparlar. Aynı zamanda da dünyada iki tane olan cuma namazlarını burada kılarlar.

Bugüne kadar hiç cuma namazı saatinde yağmura denk gelinmemiştir Hem açık cami ve hem de kapalı camisi bulunur. Etrafı tamamen doğal taşla çevrili, yanlarına iki minare de ilave edilen kadirga açık cami eşi benzeri olmayan güzellikte insanların buluştuğu, ibadetlerini yaptığı bir yerdir.

Kadirga Yaylası 2 bin 200 metre rakımdaki yaylada yaz aylarında her cuma dünyaca ünlü açık camide namaz kılmaya gelen vatandaşlarla birlikte adeta küçük bir ilçeye dönüşür. Yöresel ürünler, yöresel yiyecekler, organik gıdaların satıldığı pazar alanı vardır.

kadirga-yaylasi
Yayla çimeni

Hazırlayan : Kadirga Yaylası Oguz obası Yalçın ALGAN

https://kadirgayaylasi.com/kadirga-yaylasi-yayla-gocleri/
kadirga-yaylasi-yayla-gocleri

3 thoughts on “Kadirga Yaylası Tarihi Üstü Açık Camii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.