Site Rengi

Kadirga Yaylası Yayla Göçleri 2020

Kadirga Yaylası Yayla Göçleri 2020 mayıs ayının 15 i olduğunda hazırlıklar başlar, odunlar kesilir, gurbetten uşaklar gelir göçleri götürmeye. Göçler yaylaya çıkınca geri döner uşaklar tekrar gurbete. Nasip belki otçuya belki fındığa.

yayla-gocleri
yayla-gocleri

Geldi Yayla Zamanı Göçler Çıkar Yaylaya

Yaylalar yemyeşil çimenleri, bin bir renkli çiçekleri, cana can katan serin havası, oluk oluk akan soğuk suları, gür ormanları ile herkesin gönlünde yaşayan bir kara sevdadır.

yayla-gocleri
ykadirga-yaylasi-yayla-gocleri

Bahar gelir mayıs ayı sıcakları dağlara yükselir ve dağlar yalnızlığın uykusundan uyanır bir çocuk gibi masum. Yeşeren dağlar değildir. Yeşeren insanların dağlara özlemidir.

kadirga-yaylasi-yayla-gocleri
kadirga-yaylasi-yayla-gocleri

Kadirga yaylasına giderken yollarda komar ve zifin çiçekleri desen desen süsler ormanları. Baharın nazlı sıcağında çiçek kokuları yayılır her yana. Bir çağrıdır bu insana. Gel dercesine bir sevdaya yakarış.

Kadirga Yaylası Misafirlerini Ağırlamaya Başladı

2020 Kadirga yaylası yayla göçleri yollara düşer yavaş yavaş. Rengarenk giysilerle alımlı güzeller çalımlı delikanlıların kaçamak bakışları altında yol lara koyulur. Püskülü vurunca inekler çan sesleri ile nazlı nazlı yol alır ve yükseklerin sessizliğinde sevda türküleri duyulur.

Kadirga yaylası yayla göçleri

Eskiden sabah erkenden çıkardı bir iki aile inekleri ve yük gatırları ile yayla yoluna. İki günde giderlermiş yaylaya. Sırtlarında damacana içinde azıkları ile. Sazalanına geldiklerinde yatarlarmış bir gece. Derler hep yatak yeri sazalanı diye.

Hey gidi yalan dünya

Şimdi de velvelinin kamyonu erikbeline doğru dızzzg dızzzg. Demem o ki artık yoldan yürüyerek yok yaylaya çıkmak. Kamyonetlere yüklerler ineklerini ve eşyalarını.

kadirga-yaylasi-yayla-gocleri-4
Yayla göçü

Çocukluğumdan hatırlıyorum, göçler yaylaya vardığında elektrikler olmaz, yağmur yağmadan hemen yükleri eve yerleştirir, yemekler hazırlanır, inekler sağılır yavaş yavaş alışırdık yaylaya.

kadirga-yaylasi-yayla-gocleri-4
Cam ışığı

Şimdi iletişimin ve teknolojinin gelişmesiyle yolların açıldığını söyleyenler bir de resimler atıyorlar sosyal medyadan artık.

kadirga-yaylasi-yayla-gocleri
Yollar Açılmıştır

Geldi Yine Yaz Başı Göçler Çıkar Yaylaya

Büyük şehirler başta olmak üzere gurbet aldı analarımızın kucağından uşakları. Analar gider yaylaya, ne de olsa eski toprak bilmezler yorulmayı, söylemezler özledim demeyi. Beklerler gözleri yoldadır. Okullar yaz tatiline girince gelecek evlatlarını.

kadirga-yaylasi-yayla-gocleri-7
kadirga-yaylasi-yayla-gocleri-2020

Ve bu gayde söylenir durur çepni uşaklarının dilinde,

Sen gelmeyecek misin anneni, göçürmeye
Kadirga Yaylası Cuma Pazarı
kadirga-yaylasi-cuma-pazari
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.